Kurs masażu funkcyjnego i poprzecznego

Kurs przeznaczony jest dla masażystów i fizjoterapeutów/studentów fizjoterapii chcących podnieść swoje kompetencje w zakresie terapii manualnej tkanek miękkich.


Masaż funkcyjny

Jego podstawy stworzył Freddy Kaltenborna – jeden z najbardziej znanych terapeutów manualnych na świecie. To połączenie masażu z rozciąganiem i (najczęściej) biernym ruchem w stawie. Odpowiedni ucisk na tkanki (brzusiec mięśniowy, więzadło czy ścięgno) z jednoczesnym ruchem w stawie pozwala na mobilizację zaburzonych struktur. Powoduje rozluźnienie struktur mięśniowo-powięziowych i przywrócenie prawidłowej długości mięśnia, co skutkuje przywróceniem prawidłowego zakresu ruchu w stawie. Tę formę masażu stosuje się w dysfunkcjach narządu ruchu powstających w wyniku urazów i kontuzji sportowych, przykurczach powstałych w konsekwencji unieruchomienia, a także przy wzmożonym napięciu mięśniowym.


Masaż poprzeczny

To techniki masażu wykonywane w poprzek przebiegu włókien opracowywanej tkanki. Podczas gojenia się uszkodzonych mięśni, więzadeł czy ścięgien często dochodzi do nieuporządkowanego, niefizjologicznego zrostu włókien kolagenowych. Dzieje się tak najczęściej w przypadku długotrwałego unieruchomienia (np. po złamaniu). Zmiany te często prowokują ból i ograniczają zakres ruch w stawie. Niefizjologiczny układ włókien kolagenowych zmniejsza także mechaniczną wytrzymałość tkanki, co może znacznie zwiększać ryzyko ponownego urazu. Masaż poprzeczny wykonywany w przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien lub więzadeł ma przywrócić prawidłowy przebieg uszkodzonych włókien kolagenowych, uelastycznić je, przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawie i umożliwić odtworzyć prawidłowe wzorce ruchowe.

Program Kursu:

  • Masaż funkcyjny – definicja, zasady stosowania i wykonywania;
  • Masaż funkcyjny wybranych mięśni kończyny górnej, dolnej oraz grzbietu;
  • Masaż poprzeczny – definicja, zasady stosowania i wykonywania;
  • Masaż poprzeczny wybranych struktur kończyny górnej, dolnej oraz grzbietu;
  • Techniki autoterapii.

Czas trwania kursu: 10 godzin dydaktycznych.

Cena kursu: 450zł

Termin kursu: jeśli jesteś zainteresowana/y – zadzwoń 609 83 83 88

Zajęcia odbywają się w godzinach: 10:00-18:00