Kurs kinesiotapingu kobiet w ciąży i w połogu

Kurs przeznaczony jest dla masażystów i fizjoterapeutów, położnych chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe oraz dla studentów fizjoterapii.

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych części ciała plastrami. Plastry naklejane są w ściśle określony sposób w zależności o potrzeby pacjenta. Działanie plastra uwarunkowane jest przez odpowiednie napięcie podczas aplikacji.

Okres ciąży to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Ciało przygotowuje się do porodu np. poprzez rozluźnienie układu więzadłowo – stawowego. Powiększa się brzuch, co prowadzi nie tylko do rozciągania się mięśni brzucha, ale wpływa na przesunięcie środka ciężkości do przodu. Zmienia się postawa ciała, powodując wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, pod wpływem powiększających się piersi zaokrąglają się plecy. Na skutek zwiększania się wagi i zmiany sposobu chodzenia dochodzi do przeciążenia stawów. Kobiety w zaawansowanej ciąży często skarżą się na promieniujące bóle do kończyny dolnej spowodowane uciskiem na nerw kulszowy przez rosnące dziecko. Obciążone są także stawy krzyżowo – biodrowe. Ciężarne często zmagają się również z obrzękami będącymi skutkiem zatrzymywania się wody w organizmie.

Korzyści kinesiotapingu w ciąży:

 • Utrzymanie prawidłowej postawy.
 • Profilaktyka bólu kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego.
 • Przeciwdziałanie rozejściu kresy białej- przepuklin około pępkowych.
 • Oddziaływanie na skórę jako przeciwdziałanie jej rozciąganiu i powstawaniu rozstępów

Kinesiotaping ma znaczące zastosowanie również po porodzie, aplikacja na powłoki brzuszne przyspiesza regenerację i poprawia krążenie w tym obszarze.

Program szkolenia:

1. Część teoretyczna

 • właściwości i rodzaje plastrów
 • wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
 • działanie kinesiotapingu kobitę ciężarną
 • zalety terapii
 • przygotowanie do zabiegu
 • zasady i metodyka zabiegu
 • wykorzystanie kinesiotapingu w okresie okołoporodowym

2. Część praktyczna

 • Aplikacja plastrów u kobiet w ciąży w dolegliwościach
  • zespoły bólowe kręgosłupa
  • wsparcie podbrzusza
  • wspomaganie pracy mięśni prostych i skośnych zewnętrznych brzucha
  • obrzęki kończyn dolnych
  • wspomaganie pracy przepony
  • bóle stawów krzyżowo-biodrowych
  • rozejście mięśni brzucha w trakcie ciąży (DRA)
 • Aplikacja plastrów w czasie połogu:
  • rozejście mięśni brzucha po ciąży (DRA)
  • aktywizacja mięśni brzucha po porodzie
  • aktywizacja gruczołu piersiowego przy zastojach pokarmu
  • opracowanie blizny po cesarskim cięciu
  • wsparcie w obkurczaniu się macicy po cesarskim cięciu

Czas trwania kursu: 10 godzin dydaktycznych

Cena kursu: 500 zł

Termin kursu: jeśli jesteś zainteresowana/y – zadzwoń 609 83 83 88

Zajęcia odbywają w godz. 10:00-18:00

Bardzo prosimy wszystkich uczestników o zabranie nożyczek na zajęcia, stroju do ćwiczeń i obuwia zmiennego.

Po zakończeniu szkolenia  kursanci otrzymują certyfikat ukończenia kursu w języku polskim i angielskim oraz zaświadczenie ukończenia kursu. Dokumenty wydawane przez naszą placówkę honorowane są na terenie całej UE.