Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (myofascial trigger points) to znacznie podrażnione miejsce w obrębie nadaktywnego pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi. Dysfunkcje te najlepiej scharakteryzowali Janet Travell i David Simons. Jednak mechanizm ich powstawania, a także lokalizacja tych zmian nie są do końca poznane. Wiadomo natomiast, że punkty spustowe występują u zdecydowanej większości populacji, a ich terapia przynosi znakomite efekty w wielu dysfunkcjach narządu ruchu, dlatego ich poznanie jest bardzo ważne dla każdego terapeuty.
Terapia punktów spustowych jest jednym z podstawowych narzędzi terapii manualnej, wykorzystywanej zarówno przez fizjoterapeutów jak i masażystów. Doskonale uzupełnia warsztat pracy, zwiększa efektywność pracy z pacjentem w różnych formach dolegliwości. Badania wykazują, że terapia punktami spustowymi znacznie przyspiesza proces rekonwalescencji, co w rezultacie zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje chroniczny ból oraz przekłada się na zwiększenie zakresu ruchomości w zaburzonym stawie.
Celem kształcenia jest uzyskanie lub zwiększenie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji uczestników w zakresie podstaw zaburzeń mięśniowo-powięziowych, związanych z występowaniem punktów spustowych. Dodatkowym atrybutem jest wykorzystanie wybranych technik wspomagających terapie. Uczestnik uzyskuje umiejętność praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy, dotyczącej lokalizacji i terapii dysfunkcji układu ruchu, związanych z występowaniem punktów spustowych (kompresja ischemiczna, głęboki masaż poprzeczny czy poizometryczna relaksacja mięśni). Na kursie zostaną przedstawione również techniki autoterapii ww. dysfunkcji.
Program Kursu:
- Część teoretyczna
- czym są trigger points i jak powstają
- rola autonomicznego układu nerwowego
- rodzaje punktów spustowych
- bezpieczeństwo w pracy terapeuty
- wybrane techniki terapeutyczne
Podczas kursu poznany techniki dla trigger points :
- technika kompresyjna
- techniki narzędziowe,
- techniki energizacji mięśni (MET),
- poizometryczna relaksacja (PIR),
- techniki napięcie – przeciwnapięcie (strain counterstrain),
- akupunktura bańką
2. Część praktyczna
- Terapia mięśni prostowników grzbietu
- Terapia mięśni obręczy biodrowej i uda
- Terapia mięśni podudzia i stopy
- Terapia mięśni obręczy barkowej i klatki piersiowej
- Terapia mięśni kończyny górnej
- Terapia mięśni głowy i szyi
- Czas trwania kursu: 10 godzin dydaktycznych
Na zajęcia należy zabrać wygodny strój do zajęć praktycznych i duży ręcznik oraz obuwie na zmianę.
Termin kursu: 14.10.2024r.
Zajęcia odbywają się w godzinach 10:00-18:00
Cena kursu: 700 zł
Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje Zaświadczenie ukończenia kursu MEN III/1 oraz Certyfikat w języku polskim i angielskim.